Turniej Rycerski

Turniej Rycerski

Międzynarodowy Turniej Rycerski „O złoty warkocz Tarłówny” jest największą imprezą plenerową w południowej Polsce. Rokrocznie gromadzi ponad 20-tysięczną widownię z całej Polski oraz zza granicy. Impreza odbywa się w otoczeniu pięknego zamku w Dębnie i ma charakter wielkiego historycznego widowiska. Główną areną pokazów jest fosa zamkowa, gdzie dzięki doskonałej widoczności i rozległemu terenowi mogą zaprezentować się różne formacje zbrojnych i jazdy. Na turniej ściąga rycerstwo z całego kraju oraz zagraniczne bractwa rycerskie (min. z Węgier, Słowacji, Ukrainy). Na placu boju staje ponad 300 zbrojnych wojów, konnica i artyleria. Licznie zgromadzona widownia uczestniczy w pięknej lekcji historii na żywo. Wszystkie pokazy walk, sceny bitewne, zwyczaje rycerskie i dworskie oraz tańce i gry dworskie czy plebejskie, uzupełnione muzyką, światłem, efektami dźwiękowymi oraz fachowym i barwnym komentarzem, pozwalają oglądającym poczuć atmosferę dawnych wieków. Na polu turniejowym są ustawione elementy dawnej zabudowy. Makieta zamku wraz z mostem, chałupy, a na przedpolu namioty rycerskie oraz artyleria. Przygotowanie takiej scenografii pozwala na przedstawienie życia naszych przodków i realistyczne pokazanie scen bitewnych, podczas których płoną chałupy, stogi i zamkowa brama. Podczas imprezy można zobaczyć pokazy walk rycerskich od czasów średniowiecza aż po wiek XIII; równocześnie prezentowane są elementy uzbrojenia, sposoby walki i obyczaje rycerskie. Bardzo atrakcyjnie prezentują się sceny bitewne z udziałem rycerstwa, artylerii oraz konnicy, będące próbą rekonstrukcji najsłynniejszych wydarzeń z historii Polski. Wiele emocji towarzyszy również rywalizacji łuczników i rycerzy ciężkozbrojnych, walczących o turniejowe trofeum – „Złoty warkocz Tarłówny”. Prawdziwe tłumy przyciąga również pokaz walki na koniach, woltyżerka i wyczyny kaskaderskie w wykonaniu jeźdźców. Występują także profesjonalne grupy kaskaderskie mające w swym dorobku udział w znanych filmach historycznych. Podczas zeszłorocznych imprez prezentowała się konnica z filmów „Ogniem i mieczem”, „Piłsudski”, grupa kaskaderów konnych, która brała udział w realizacji „Starej Baśni” w reżyserii Jerzego Hoffmana.
Wytchnieniem od turniejowego gwaru jest zwiedzanie zamku, gdzie w zabytkowych salach można wysłuchać koncertów muzyki klasycznej i dawnej, wykonywanej na tradycyjnych instrumentach i w strojach z epoki. Do dyspozycji zwiedzających są wszystkie sale, podziemia, kuchnia i skarbiec. W salach można oglądać wystawy przygotowane specjalnie na czas turnieju. Na zamkowym dziedzińcu grupy artystyczne oraz rycerskie prezentują rozrywki naszych przodków, zapraszając widzów do wspólnej zabawy. Wzgórze zamkowe również obfituje w atrakcje. Licznie zgromadzeni artyści prezentują tam dawne wyroby rzemieślnicze – łuki, miecze, tarcze, zbroje, ale również pamiątkowe pieczęcie czy pergaminy. Można także sprawdzić skuteczność dawnego wymiaru sprawiedliwości za przyczyną katowni oraz wielu wymyślnych narzędzi tortur. Wszyscy głodni i spragnieni mogą posmakować specyfików dawnej kuchni rycerskiej, plebejskiej lub całkiem nam współczesnych smakołyków. Zwieńczeniem Turnieju jest wielka bitwa z udziałem całego rycerstwa, konnicy i artylerii. Odbywa się po zapadnięciu zmroku, w świetle płonących stogów, chat i rozbłysków artyleryjskich wystrzałów. Zasnute dymem pole  walki, swąd palących się zabudowań, huk armatnich wystrzałów, krzyki walczących, znikające sylwetki pędzących w galopie koni i szczęk oręża pobudza wyobraźnię i pozwala chłonąć atmosferę bitwy.   
Międzynarodowy Turniej Rycerski „O złoty warkocz Tarłówny” jest doskonałą lekcją historii Polski, wspaniałym rodzinnym festynem i jednocześnie najlepszą promocją gminy Dębno i jej zabytków. Dzięki tej imprezie w ciągu ostatnich lat kilkukrotnie wzrosła liczba turystów odwiedzających zamek w Dębnie. Wzrosło również zainteresowanie naszą historią. Młodzież utworzyła przy dębińskim zamku prężnie działające bractwo rycerskie, które reprezentuje naszą gminę na turniejach w kraju i za granicą.
Impreza ma swoją ugruntowaną sławę i cieszy się olbrzymią popularnością widzów, co znalazło potwierdzenie w plebiscycie Wielkie Odkrywanie Małopolski 2006, w którym  Turniej Rycerski otrzymał I miejsce w kategorii: wydarzenie artystyczne, kulturalne.