Promocja książki o Maszkienicach 2019

Promocja książki o Maszkienicach 2019

5 czerwca 2019 o godzinie 10.00 w Domu Ludowym w Maszkienicach rozpoczęła się promocja książki „Maszkienice z przeszłości do współczesności 1336-2018”. Podniosła uroczystość odbyła się pod hasłem: „Lokalna tożsamość korzeniami współczesnych maszkieniczan”. Zgromadzonych przywitał Prezes Towarzystwa Domu Ludowego Jan Kita, następnie głos zabrał Dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury Łukasz Przybyło. Jako gospodarze wystąpili pani Anna Kita i pan Stanisław Węgrzyn, którzy w dalszej części wydarzenia wcielili się w role Profesora Franciszka Bujaka i jego pierwszej żony Ewy Kramsztyk, odczytując fragmenty ich listów pisanych w latach 1902-1909. Część artystyczną swoim wystąpieniem uświetnili „Mali Maszkieniczanie”, pod kierownictwem Janusza Cierlika, którzy zaprezentowali się w kilku tańcach ludowych. Wiersze o Franciszku Bujaku odczytali uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Maszkienicach: Paulina Rusin i Patryk Widło.

Po części artystycznej wykład na temat tradycji ruchu ludowego w Maszkienicach i powiecie brzeskim oraz wkładu w jego rozwój Profesora Franciszka Bujaka wygłosił dr Jan Hebda. Następnie głos zabrali: poseł na Sejm X i I kadencji Jacek Bujak, gość honorowy uroczystości wnuczka Profesora pani Magdalena Bujak-Lenczowska oraz historyk prof. Marian Stolarczyk. Na zakończenie części oficjalnej przewidziano krótką prelekcję autora książki pana Wojciecha Legutko.

W progach Domu Ludowego gościli: Sekretarz Gminy pani Justyna Wójtowicz – Woda, radni Gminy Dębno – panowie: Gruszkowski Michał i Piwowarski Karol, pani Dyrektor Dorota Batko wraz z przedstawicielami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Maszkienicach im. Franciszka Bujaka, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Porąbce Uszewskiej pani Danuta Łazarz, przedstawiciele mediów, mieszkańcy wsi i osoby zainteresowane postacią Franciszka Bujaka.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa starych zdjęć dotyczących wsi Maszkienice oraz jej mieszkańców. Część fotografii została udostępniona przez Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Można było również obejrzeć sprzęty używane w przeszłości w rolnictwie, które zgromadzone zostały w tutejszej Izbie Pamięci.

Projekt współfinansowany był ze środków Powiatu Brzeskiego, współorganizatorem wydarzenia było Dębińskie Centrum Kultury. Plansze edukacyjne o rozwoju wsi i rolnictwa udostępnione zostały dzięki uprzejmości Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oddział Brzesko.

GALERIA