Letnie Spotkania przy Winie 2017

Letnie Spotkania przy Winie 2017

Dnia 6 sierpnia 2017r. miał miejsce wernisaż niezwykłej wystawy "Unikaty" autorstwa łysogórskiego artysty plastyka Jerzego Sachy, stanowiący ukoronowanie corocznych „Letnich spotkań przy winie” organizowanych przez Muzeum Zamek w Dębnie. 
Wydarzenie poprzedził koncert charyzmatycznej krakowskiej wokalistki Izabeli Staruch, występującej w fenomenalnej interpretacji mariażu repertuaru Edith Piaf z utworami francusko-włoskimi.
Aura, przez ostatnie dni dość kapryśna, szczęśliwie dopisała, ściągając do sali pod słupem istny korowód ludzi: bliską rodzinę zacnego twórcy, przyjaciół, a także wielu oficjeli i osób zaintrygowanych nietuzinkową tematyką ekspozycji. Nie zabrakło wzruszeń i słów gratulacji, płynących wartkim strumieniem z każdej strony. A było co podziwiać! Figury o nietuzinkowych kształtach, kolorach i genezie przyciągały zaciekawione spojrzenia, pobudzając do refleksji nad koncepcją artyzmu oraz jej przejawami w codziennym życiu. Całą uroczystość udokumentowały stosowne zdjęcia. 
Wydarzenie odbywało się w ramach projektu „Lato z ceramiką łysogórską” dzięki finansowemu wsparciu Gminy Dębno oraz Starostwa Powiatowego w Brzesku i z pewnością pozostawiło po sobie niezatarty ślad zarówno w pamięci łysogórskich krajanów pana Sachy, jak i wszystkich odwiedzających. 
„Letnie spotkania przy winie”, zgodnie ze staropolskim obyczajem, zwieńczyła degustacja wina w doborowym towarzystwie muzealników, dając podstawę sądzić, iż przyszłoroczna impreza będzie się zapowiadała równie… owocnie. 
Imprezę współorganizowało Muzeum Zamek w Dębnie, Dębińskie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Zamku w Dębnie.

GALERIA