Jesienne Spotkania w Zamku w Dębnie '2016

Jesienne Spotkania w Zamku w Dębnie '2016

Organizowane przez Muzeum Zamek w Dębnie przy współpracy z Dębińskim Centrum Kultury cykliczne imprezy jakimi są "Spotkania przy Napojach" odbyły się w tym roku po raz kolejny. Spotkania te połączone są z otwarciem wystawy i degustacją napojów. Zdarzeniom tym towarzyszą także koncerty.

W minioną niedzielę 9 października 2016 roku w Zamku w Dębnie odbyły się "Jesienne Spotkania przy Herbacie". Przed widownią zgromadzoną w Sali Koncertowej Muzeum wystąpił „Duet Rodzinny – Ania i Kinga” - laureatki programu telewizyjnego "Aplauz, Aplauz!". Dla mieszkańców Dębna oraz przybyłych gości było to wydarzenie wyjątkowe, gdyż po raz pierwszy w muzealnych wnętrzach wystąpiły rodowite dębnianki –  Anna Gurgul i jej córka Kinga.
Podczas Jesiennych Spotkań przy Herbacie w zamkowym muzeum otwarta została bardzo interesująca wystawa „Aniołowie nas niosą”, której autorką jest pani Zofia Tylek. Aniołowie – nasi niebiańscy opiekunowie, wizerunki świętych, oraz różnorodne oblicza pięknych Madonn malowane są przez autorkę na drewnianych, głównie dębowych podobraziach specjalnie przygotowywanych przez męża pani Zofii – Andrzeja Tylek.

Zofia Tylek jest absolwentką Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracowała w szkolnictwie oraz w Instytucie Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. Obecnie mieszka i tworzy wraz z mężem, w Winiarach koło Gdowa. Maluje akrylami na drewnie wykorzystując autorskie techniki „postarzające”. Deski są najczęściej dębowe, bukowe lub z olchy. Autorka wykorzystuje naturalny układ słoi oraz pęknięć drewna, co dodatkowo zwiększa ekspresję i wymowę powstających dzieł, a wprawne dłuto p. Andrzeja wydobywa z twardego podobrazia  dodatkowe ozdobne formy. Od prawie dwudziestu lat jej prace można było oglądać na wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. Od 2010 roku cyklicznie uczestniczy w Jarmarku Anielskim w Nowym Sączu.

Organizatorzy zapraszają na wystawę „Aniołowie nas niosą” do Muzeum – Zamek w Dębnie, którą można oglądać do 6 listopada 2016 roku w godzinach otwarcia muzeum.
 

GALERIA