"Integracyjny Plener Malarski DĘBNO 2015"

"Integracyjny Plener Malarski DĘBNO 2015"

Po raz ósmy w malowniczej miejscowości Dębno odbywa się w dniach 6-7-8 maj „Integracyjny Plener Malarski DĘBNO 2015”, gromadząc wokół zamku i innych zabytków Dębna grupę około 60 uczestników. Plener jednocześnie wpisuje się w inicjatywę Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych.

Pierwszy Plener Malarski w Dębnie odbył się w roku 1923 z inicjatywy ówczesnego właściciela zamku w Dębnie – Jana Jastrzębskiego. Nawiązując do tego wydarzenia Muzeum Okręgowe w Tarnowie – Oddział Zamek w Dębnie, Dębińskie Centrum Kultury, oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Zamku w Dębnie postanowiło kontynuować tą ideę. Od samego początku honorowym patronatem  plener objęli : Starosta Powiatu Brzeskiego oraz Wójt Gminy Dębno.

Przed ośmiu laty, kiedy organizatorzy powrócili do idei pleneru sprzed lat, postanowili poszerzyć grono  jego uczestników zapraszając do udziału w tym przedsięwzięciu nie tylko studentów ASP z Krakowa, ale również młodzież ze szkół gminy Dębno, Liceum Plastycznego z Tarnowa i Nowego Wiśnicza oraz młodzież z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Tarnowa, Brzeska, Zawady Uszewskiej  i od dwóch lat także  seniorów  z Twórczego Klubu Seniora, który działa przy parafii św. Maksymiliana w Tarnowie. Organizatorom bardzo zależy aby podczas wspólnej pracy przy sztalugach młodzi artyści wzajemnie się integrowali, wymieniali doświadczeniami i łamali wszelkie bariery, które utrudniają wzajemne relacje. Dodatkową okazją do tego jest m.in. wspólny posiłek przy ognisku ze smażoną kiełbaską. 

Od ośmiu lat tematem pleneru jest miejscowość Dębno, na której terenie położone są unikatowe zabytki architektoniczne; średniowieczny zamek (1480 r.), kościół św. Małgorzaty (1504 r.) i neogotycka kaplica Jastrzębskich (1906 r.) a także szereg przydrożnych krzyży, kapliczek i pomników. Efektem plenerów malarskich są powstające podczas jego trwania ciekawe, barwne obrazy wykonywane przez uczestników w różnych technikach. Prace te zawsze są prezentowane na wystawach poplenerowych w Zamku w Dębnie, a później wystawiane przez organizatorów do sprzedaży, m. in. na aukcjach. Uzyskane w ten sposób środki organizatorzy przeznaczają na potrzeby związane z organizowaniem kolejnych takich plenerów. 
W roku bieżącym wystawa poplenerowa będzie zorganizowana w siedzibie współorganizatora w Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi w dniach od 20.05 do 14.06. 2015